Biohacking

Biohacking je moderní práce s tělem a nástroji k dosažení lepšího výkonu i pohody našeho těla i mysli. 

Jak se soustředit na učení?
Jak se soustředit na učení?

Všichni to jistě znáte – sedíte u otevřené učebnice s naléhavým termínem, jen ta mysl se stále někde toulá a nechce se soustředit na učení. Ačkoliv vyvíjíte maximální úsilí, myšlenky vám stále utíkají. I když jste nadmíru motivování na úkol před vámi, ten mozek zkrátka nespolupracuje.

Tak co, znáte to

Neschopnost soustředit se na učení či jakýkoliv jiný úkol patří mezi jeden z častých neduhů naší doby. Každý, kdo se snaží něco nového naučit, touží znát, jak se lépe soustředit, protože to bohužel není vždy úplně snadné. 

Zejména studenti se s tímto problémem často potýkají. Studium je však vysoce efektivní, a dokonce může být i příjemné, když víte, jak se více soustředit na učení a lepší uchovávání si nových informací.

Naštěstí existují způsoby, jak můžete zdokonalit svou koncentraci, zůstat soustředění na daný úkol a maximalizovat svou produktivitu při studiu. Zde máte pár tipů, jak se lépe soustředit na učení a vytěžit ze svého studijního času maximum.

Proč je těžké soustředit se na učení?

Než se ponoříte do toho, jak docílit lepší soustředěnosti, zamyslete se nad tím, proč to nejde. Proč je tak těžké soustředit se na učení? Ačkoli můžete přijít na dlouhý seznam důvodů, obvykle všechny ukazují na jednoho hlavního viníka – rozptýlení.

Ať už jste student či pracující nebo zkrátka celoživotní samouk, o vaši pozornost se uchází spousta rušivých prvků. Může se jednat o pracovní či rodinné závazky, přátelé, stres nebo ve valné většině sociální sítě, což je takový nešvar dnešní doby, který velmi láká naši mysl. 

Sociální sítě rozbijí myšlení některých lidí na úplné cucky a mozky především mladších lidí jsou nesnesitelně závislé na dopaminu ze sociálních sítí. TikTok a Instagram tyto lidi navíc demotivují a frustrují, takže negativní efekt sociálních sítí je dvojnásobný. To, že koukáte do obrazovky telefonu je v konečném důsledku nejméně škodlivé.

Snímek obrazovky 2024-06-23 100047

Ti, kteří se učí v nějaké třídě, mohou bojovat s nezajímavým učitelem či látkou, které neudrží vaši pozornost. Doma se najde mnoho různých pokušení, ať už se jedná o domácí práce nebo ten telefon. 

Kromě zmíněného může být studium tak trochu zastrašující – zvláště pokud se učíte něco nového nebo náročného. To pak často může vést ke stresu nebo prokrastinaci, a soustředit se na učení jde tím pádem taky hůře.

Ať už je vaše rozptýlení jakékoliv, pochopení toho, proč je těžké soustředit se na studium, vám pomůže připravit se na úspěch. Jakmile se vypořádáte se základními problémy, můžete začít studovat efektivněji. A následující tipy vám k tomu napomůžou. 

10 tipů, jak se soustředit a maximalizovat své učení 

Důležitost soustředění při studijních chvílích je asi všem jasná. Ale jak jí docílit? Jak se zaměřit na učení, abyste vše skutečně pochopili a osvojili si to?

Ať už se učíte do školy, do práce nebo pro svou vlastní vášeň, vždy se hodí mít pár es v rukávu, které vyložíte pokaždé, když potřebujete na plno zapnout svou mysl a soustředěnost. Vyzkoušejte tyto tipy, které vám pomohou maximalizovat vaše úsilí k učení a vytěžit z něj co nejvíce.

1. Stanovte si jasné, dosažitelné cíle

Jakmile si stanovíte svůj vlastní plán pro učení, budete mít jasnou vizi, které se lépe drží, než když se nemáte čeho uchytit. Stanovení dlouhodobých i krátkodobých studijních cílů představuje první částí tohoto plánu. 

Začněte tím, že identifikujete celkový výsledek a poté jej rozdělte na menší cíle. Pokud je například vaším dlouhodobým cílem dokončit titul v oboru marketing, vaše krátkodobá meta může představovat naučení se určité marketingové strategie. 

Ať už usilujete o cokoliv, je důležité udržovat cíle realistické a dosažitelné. Žádný učený z nebe nespadl a také se nikdo nemůže stát odborníkem přes noc. Proto buďte na sebe mírní. A pokud vás tlačí čas, naplánujte si vše s předstihem tak, abyste nebyli ve stresu. Hned se vám bude lépe soustředit, když budete vědět, že máte dostatečný prostor do termínu.

2. Vytvořte ideální studijní prostředí

Vytvoření si takového studijního prostředí, které vám vyhovuje, patří mezi zásadní tipy k lepšímu soustředění. Ideální prostor by měl být bez rušivých vlivů, pohodlný a organizovaný. Někteří lidé mají rádi bílý šum kavárny, zatímco jiní preferují klid svého domova. 

Chcete-li si vytvořit svůj studijní prostor, najděte si místo, které vás bude motivovat, a udělejte si v něm své vlastní útulno. Ukliďte veškerý nepořádek, zapalte svíčku, mějte po ruce dostatek tekutin, klidně i oblíbenou kávu či čaj a nějakou svačinu. Zkrátka vše, co vám dělá dobře na duši.

Ujistěte se také, že máte na dosah vše potřebné (sešity, učebnice, psací potřeby atd.), abyste pro ně nemuseli zbytečně někde chodit a vypadnout tak ze své soustředěné „flow“.

Hlavně mějte daleko z dosahu lákavá pokušení, jako třeba telefon. Pokud ho však ke studiu potřebujete, vypněte si na něm alespoň veškerá upozornění, zprávy a jiná lákadla, která by vás mohla svést z cesty soustředění.

Chcete-li se opravdu vyhnout rozptylování, zkuste použít nástroje pro zaostření, jako jsou rozšíření prohlížeče nebo aplikace, které blokují rušivé webové stránky. Můžete také vyzkoušet metody řízení času, jako je technika Pomodoro, kdy nastavíte časovač a pracujete bez zastavení po dobu 25 minut, poté si dáte pětiminutovou přestávku. To se hodí zejména při kratších sezeních, která nevyžadují intenzivní soustředění.

pomodoro

Také pokud nemáte rádi ticho, pusťte do pozadí klidnou hudbu beze slov – například klavírní skladby. Skvělé jsou třeba různé instrumentální verze, ale pozor, aby vás nenutily zpívat si. Správně zvolené místo s příjemnou atmosférou vás na učení dobře naladí, a tak se půjde jednodušeji soustředit.

3. Upřednostněte důležité úkoly

Vytvoření ideálního studijního plánu zahrnuje mimo jiné také stanovení priorit. Když to uděláte, pomůže vám to zefektivnit čas strávený studiem tím, že se nejprve zaměříte na nejdůležitější úkoly. Budete na ně mít totiž nejdelší časové období, abyste si je pořádně osvojili pravidelným opakováním. A taky to nejhorší budete mít hned za sebou.

A ptáte se, jak určit, co je to nejdůležitější? Zvažte, kolik času vám každý úkol zabere, jakou má hodnotu pro váš celkový cíl a zda tedy vyžaduje vaši okamžitou pozornost. 

Ovšem jestli naopak potřebujete spíše namotivovat, naučte se první něco snadného, což vám dodá pozitivní vlnu, že už něco umíte a že se to přece jen dá naučit. Příjemně vás to naladí a povzbudí k tomu, abyste pokračovali dále a nevzdali to.

4. Zkuste dávkování úloh

Dávkování úloh představuje dokonalou techniku time managementu, která vám při učení pomůže se lépe soustředit. Mimo jiné ušetří váš čas a energii díky sdružování podobných úkolů. 

Zkuste se například zaměřit pouze na jeden předmět místo toho, abyste se v jeden den učili více látek najednou, a ještě je třeba střídali. Váš mozek tak nebude muset neustále přepínat mezi úkoly a zachováte si lepší produktivitu.

školní lavice

5. Vytvořte si rutinu a rituál

Při učení se hodí mít svou vlastní rutinu či rituál, které můžete použít před, během a po studiu. Dělat něco důsledně a pravidelně dá vašemu mozku signál, že nastal čas se soustředit

Vytvořte si vlastní série akcí, které provedete pokaždé, když začnete s učením, jako je například pár hlubokých nádechů nebo zapálení konkrétní vůně svíčky. Zvažte také přidání času pro reflexi na konci naučeného úseku, neboť to vám pomůže k lepšímu zapamatování si dané látky.

Věděli jste, že se také hodí každé dvě hodiny si dát tzv. „rituál obnovy soustředění“. Tím může být třeba pětiminutová procházka, chvilkový odpočinek nebo protažení. Po tomto rituálu se vraťte k rozpracovanému úkolu a pokuste se udělat co největší kus práce, než se zase necháte něčím rozptýlit.

6. Dělejte si přestávky

Efektivní učení není o tom, zvládnout ho celé najednou bez přestávky. Určité pauzy jsou životně důležité pro udržení vaší soustředěnosti. Určitě jste již sami zjistili, že když na sebe tlačíte a chcete se vše naučit na jeden zátah, postupem času vám to jde čím dál hůře.

Jestli se učíte delší dobu, udělejte si přestávku alespoň jednou za hodinu. Protáhněte se, poslechněte si pár oblíbených písniček nebo jděte na krátkou procházku, abyste si pročistili mysl. Pro obnovu soustředěnosti může i několik minut na čerstvém vzduchu a v přírodě pomoci obnovit vaše kognitivní funkce, paměť a rozsah pozornosti.

relax

Dobře fungují také biohacky jako je studená voda nebo sauna. Více se dozvíte v článku pod tímto odkazem o biohackingu.

7. Sledujte svůj pokrok

Pravděpodobně si děláte poznámky ke svým studijním materiálům, ale věděli jste, že stejně cenné jsou i zaznamenané pokroky z učení

Vytvořte si deník nebo nějaký dokument či tabulku, kde budete poznačovat vaše studijní úspěchy. Můžete sledovat, jak dlouho se učíte, jakými tématy nebo dovednostmi se zabýváte v každé lekci a jakékoli další podrobnosti související s vaším učením. Když uvidíte, jak daleko jste došli a co jste dokázali, dodá vám to sebevědomí a dávku motivace jít dál.

8. Často opakujte a procvičujte, co jste se naučili

Mistra z vás udělá jen neustálé opakování a procvičování toho, co jste se naučili, dokud se vám to řádně nezaryje do paměti. Jakmile dokončíte své učící okénko, zopakujte si ještě večer před spaním, co jste si zapamatovali. Pak si to připomeňte i ráno, během spaní se vám hezky ukládají vědomosti. Ale i v budoucnu pravidelně opakujte

Tato technika vám pomůže lépe uchovat informace a upevnit porozumění naučeného materiálu. Pokud můžete, procvičte si obsah různými způsoby– vyzkoušejte hlasité přeříkávání, psaní na papír nebo i rozhovor o tématu s někým jiným. Různorodé procvičování pomáhá zefektivnit soustředěnost na učení a také zvyšuje upevňování získaných informací ve vaší paměti.

9. Zkuste přírodní podporu

Existují i různé moderní metody a přístupy k učení, které zahrnují i přírodní podporu pro zvýšení efektivity studia. Kratom představuje rostlinu pocházející z jihovýchodní Asie, která náš mozek dokáže skvěle naladit na získávání nových vědomostí. Zlepšuje totiž soustředění i duševní bystrost, zlepšuje paměť a náladu a podporuje kreativitu.

kratom šálek

Na kratomu je asi nejlepší to, že vás s ním učení bude bavit. Získáte motivaci a nadšení, díky čemuž vám vše do hlavy poleze lépe, a navíc budete u toho i klidní. Žádné rozptylující či vlezlé myšlenky – tohle prázdno podpoří při učení, protože zefektivní vaši soustředěnost. Samozřejmě kratom je velmi silný a rozhodně se nedoporučuje na každodenní používání, jelikož se po něm může tvořit závislost. Někteří jedinci ho ale používají ve špičkách, kdy potřebují zvýšit své kognitivní schopnosti. Rozhodně se nedoporučuje ho ale poprvé zkusit před zkouškovým, jelikož jeho efekt je velmi individuální a nepředvídatelný.

Zlepšit soustředění a výkon vám mohou také:

  • guarana,
  • mate (Yerba maté),
  • kakao,
  • nikotin (v malých dávkách, např. v nikotinových žvýkačkách),
  • rhodiola rosea,
  • bacopa monnieri,
  • ginkgo biloba,
  • ashwagandha.

10. Odměňte se za úspěchy

Nakonec byste se vždy měli se za své úspěchy odměnit. Motivace je nezbytná, pokud chcete zůstat soustředění a pokračovat ve studiu, takže zvažte stanovení cílů, například naučení se daného tématu z látky nebo zapamatování si 50 slov z nového jazyka, a poté se odměňte něčím, co vás baví a naplňuje. Může se jednat o zcela běžnou věc, jako je horká vana, krátký šlofík či procházka nebo vychutnání si kousku hořké čokolády s šálkem kávy či čaje. 

Oslava malých vítězství vám pomůže udržet se na správné cestě a motivovat vás k dosažení vašich větších cílů.

Vyzkoušejte některý z výše uvedených tipů, které vám pomohou se soustředit na učení, a sledujte, zda vám vyhovují či nikoliv – vždy si je můžete přizpůsobit sobě samému. Pomocí těchto jednoduchých kroků můžete vytvořit svůj pevný studijní plán, který podpoří vaši píli a snahu o učení. Se správným přístupem a podporou k dosažení soustředěného stavu si budete moci uchovat více informací, rychleji zvládnout obtížný materiál a snadněji dosáhnout svých cílů.

Číst článek
Co je biohacking? + 8 tipů do začátku!
Co je biohacking? + 8 tipů do začátku!

Biohacking je využití znalostí a postupů k tomu, aby naše tělo dosáhlo lepších fyzických nebo mentálních výkonů. Dalším cílem je kontrola a rozvoj našeho fyzického i duševního zdraví. Kdybychom měli ale zacílení biohackingu ještě upřesnit, tak se jedná především o zlepšení našeho života a výkonu těla. Jednoduše abychom udělali více práce za méně času, byli u toho šťastní a smysluplně trávili náš volný čas.

Co je biohacking?

Podle Brey Loftonové, registrované dietoložky a nutriční specialistky společnosti Lumen, která se zabývá zdravím a wellness, se biohacking zabývá využitím metod z oborů, jako je biologie, genetika, neurověda a výživa, za účelem zvýšení fyzické nebo duševní výkonnosti, zlepšení celkového zdraví a pohody nebo dosažení určitého zdravotního výsledku (například snížení hmotnosti, nabrání svalové hmoty či zlepšení krevního obrazu).

Biohacking je myšlenkové hnutí založené na idee, že můžete změnit prostředí kolem sebe a ve svém nitru tak, abyste měli plnou kontrolu nad svou vlastní biologií. Pro většinu lidí kontrola znamená touhu být lepší, ne jen v pořádku.

Hackeři se podívají na něco, k čemu chtějí získat přístup či prolomit to, a nevědí, co to je, ale začnou se v tom šťourat a zkoumat, dokud nezískají požadované chování, a pak získají kontrolu nad systémem tím, že změní způsob, jak se do něj dostanou. Ano. Biohacking je novodobá forma odvozená od počítačových hackerů.

Líbí se mi přirovnání hackerskou terminologií, že můžeme jemně vyladit vstupy (jako je strava, cvičení, spánek a zvládání stresu), abyste vylepšili výstupy (jako je úroveň energie, duševní pohoda, fyzická výkonnost a dlouhověkost).

V biohackingu je také důležitým aspektem vytvoření návyku a rutina. To, že každou věc ze seznamu uděláte jen několikrát vás nikam nejspíše neposune. V biohackingu je důležitá konzistence a pravidelnost. A pomyslnou třešničkou na dortu je vyhodnocování, malé změny a měření výkonu. To je pravý biohacking se vším všudy.

Hacknutí životního stylu

Pozitivní volby v oblasti zdraví a chování v životě, které aktivují biologii výkonnosti a dlouhověkosti. To je nejčastější vnímání biohackingu v současnosti. Životní styl je pravděpodobně nejdostupnější způsob, jakým může většina lidí začít biohacking prožívat, protože zahrnuje faktory, jako jsou změny ve stravování, práce s dechem, meditace a cvičení. Více než o kupování drahých doplňků stravy je biohacking o práci s tím, co je téměř zdarma.

Druhá stránka či odvětví biohackingu je více zaměřená na technologie a měření. Biohacky v této kategorii zahrnují zařízení jako jsou chytré hodinky a diagnostické přístroje. V těchto případech biohacking využívá technologie ke shromažďování údajů o těle a jeho fungování, aby jednotlivec mohl tyto informace využít k úpravě svého zdraví při snaze o zlepšení výkonnosti. K technologickým biohackům patří také používání moderních přístrojů, jako jsou hyperbarické komory nebo elektromagnetické stimulátory, které se snaží stimulovat rychlejší fyziologické změny nebo uzdravení.

Konkrétní tipy z biohackingu

1. Přerušovaný půst pro metabolické zdraví

Období půstu podporují adaptační stres, který přináší výhody, jako je produkce antioxidantů, oprava DNA, autofagie a snížení zánětu. To je důvodem mnoha zdravých účinků spojených s přerušovaným půstem. Tento adaptační stres je důvodem mnoha zdravotních účinků spojených s přerušovaným půstem, včetně zlepšení v oblasti:

  • Hladiny cholesterolu
  • Krevního tlaku
  • Hmotnosti
  • Insulinové rezistence
  • Zánětu


Odborníci se shodují, že přerušovaný půst má pro zdravého člověka pozitivní účinky na diabetes, kardiovaskulární onemocnění, rakovinu a neurologické poruchy. Existuje více způsobů, jak jej můžete praktikovat, ale všechny verze zahrnují rutinní rozvrh období půstu, jako např:
časově omezené stravování.

Jídlo je například omezeno od 10 do 18 hodin - po němž následuje prodloužený půst přes noc. Jedná se o specifickou formu časově omezeného stravování, která vyžaduje minimálně 12hodinový noční půst a dřívější stravování během dne, aby se sladilo s přirozeným cirkadiánním rytmem těla.

2. Saunování

Sauny neslouží pouze k relaxaci. Vystavení vysokým teplotám může mít podobné účinky na kardiovaskulární zdraví a dlouhověkost jako aerobní cvičení. Tělo pracuje na ochlazení tím, že zvyšuje srdeční frekvenci, průtok krve a srdeční výdej - snižuje krevní tlak.

Prospektivní kohortová studie například odhalila, že dlouhodobé a časté používání sauny po dobu 20 let čtyřikrát až sedmkrát týdně snižuje riziko náhlé srdeční smrti, fatálních koronárních srdečních a kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti ze všech příčin. Saunování je skvělé také na zdravou pleť, vyplavení škodlivin a jako regenerace pro svaly.

Pro dosažení nejlepších výsledků tohoto biohacku zvolte teplotu v rozmezí 80-90C s 10-20% vlhkostí po dobu 30 minut alespoň třikrát týdně.

biohacking sauna

3. Spánek

Zdravotní přínosy dostatečného spánku jsou četné, protože výzkumy ukazují, že denní spánek v délce 7-9 hodin je nezbytný pro:

  • Optimalizace růstu a obnovy svalů
  • Rychlejší regeneraci
  • Lepší náladě
  • Udržení bystrého mozku
  • Zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi
  • Zvýšení dlouhověkosti

Z analýz vyplývá , že lidé, kteří spí méně než šest hodin denně, mají o 15 % vyšší riziko předčasného úmrtí.

4. Silový trénink

Silový trénink posiluje svaly pomocí odporu s volnými váhami, posilovacími stroji, posilovacími gumami a cviky s vlastní vahou. Hodně lidí si myslí, že zdravější než silový trénink jsou míčové sporty, běh nebo protahování. Silový trénink má ale své jasné přednosti. Například:

 

  • Zvýšení svalové hmoty a síly
  • Zlepšení nálady po cvičení
  • Zvýšení libida
  • Zlepšení hustoty kostí
  • Posílení metabolismu
  • Lepší celkový fyzický výkon

 

Výzkumy ho spojují se zlepšením tělesné kompozice, síly, vytrvalosti i flexibility. Může také snížit riziko chronických onemocnění díky lepšímu poznávání, zdraví srdce, regulaci hladiny glukózy v krvi a menšímu výskytu chronických zánětů. 

Zařazení silového tréninku do týdenní pohybové rutiny může pomoci odvrátit onemocnění související s věkem a udržet si fyzické zdraví a nezávislost co nejdéle. Ideální tréninkový plán však bude záviset na vašich jedinečných cílech a výchozí úrovni kondice.

biohacking silový trénink

5. Meditace

Chronický stres může vést k zánětům, oslabení imunitního systému, srdečním onemocněním, depresím, hubnutí, kožním problémům a změně zažívacího traktu. Každý je na stres jinak odolný a citlivý.

Naštěstí biohacking vašeho těla prostřednictvím meditace proti těmto nepříznivým účinkům bojuje. Zahrnuje vyčištění mysli, aby se dosáhlo emočně klidného stavu. Výzkumy ukazují, že dokáže snížit hladinu kortizolu a zvýšit odolnost vůči stresovým situacím. Některé studie dokonce naznačují, že meditace může mít příznivý vliv na zdraví mozku a srdce.

Chcete-li začít s biohackingem prostřednictvím meditace, posaďte se, zavřete oči a na pět minut se soustřeďte na jeden bod. Můžete si také odříkat mantru nebo přidat relaxační hudbu na pozadí. Postupem času se můžete dopracovat k 15-20 minutám meditace denně, abyste dosáhli nejlepších výsledků. 

Snímek obrazovky 2024-06-22 120523

6. Suplementace na uvolnění

Doplňky stravy s obsahem L-theaninu si získaly pozornost pro svůj potenciál snižovat stres. [30] Obsahují aminokyselinu, která se nachází především v zeleném a černém čaji a některých houbách. Předpokládá se, že L-theanin působí tak, že snižuje množství excitačních chemických látek v mozku, které přispívají ke stresu a úzkosti, a zároveň zvyšuje množství těch, které podporují pocit uvolnění.

7. Suplementace na zvýšení aktivity mozku

Biohacking vašeho mozku s některým z vašich oblíbených kofeinových nápojů je jednoduchý. Káva a čaj mohou mít několik zdravotních přínosů, včetně lepšího kognitivního výkonu. Samozřejmě především na kávě si můžete vytvořit závislost a chce ji konzumovat s mírou.
Výzkumy ukazují, že krátkodobý příjem kávy může zlepšit výkon v kognitivních testech a také zvýšit soustředění a bdělost. Vědci se domnívají, že za přínosy kávy pro mozek stojí dvě hlavní účinné látky:

  • Kofein, který působí jako mozkový stimulant
  • Kyselina chlorogenová, což je druh polyfenolu s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi

Dlouhodobá konzumace kávy může také snižovat riziko poklesu kognitivních funkcí, mrtvice a Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Podobně výzkumy ukazují, že černý čaj - který obsahuje kofein a l-theanin - může přispět ke zlepšení kognitivních funkcí tím, že zvyšuje pozornost, bdělost a soustředění.

Zlepšit soustředění a výkon vám mohou také:

  • Guarana
  • Mate (Yerba maté)
  • Kakao
  • Nikotin (v malých dávkách, např. v nikotinových žvýkačkách)
  • Zelený kratom
  • Rhodiola rosea
  • Bacopa monnieri
  • Ginkgo biloba
  • Ashwagandha

Ashwagandha: Ať už se považujete za biohackera, nebo jste jen zvědaví na biohacking, pravděpodobně jste už o ashwagandě slyšeli. Tento silný adaptogen, který je pro ájurvédskou tradici zásadní, prokazatelně podporuje zdravou reakci na stres a navozuje stav klidu. V randomizované kontrolované studii účastníci užívající extrakt z ashwagandhy zaznamenali snížení stresu a měli nižší hladinu kortizolu než skupina užívající placebo. Pokud chcete přidat tuto uklidňující bylinu k biohacku svého duševního zdraví, hledejte vysoce kvalitní produkty, které jsou pro vaše tělo snadno využitelné. Vaší nejlepší volbou je doplněk stravy vyrobený z extraktu ashwagandhy z kořene a listu standardizovaného na jeho aktivní složky pro dosažení maximálních přínosů.

Samozřejmě některé látky jako guarana nejsou vůbec problematické, ovšem jejich síla je také nižší. Naopak na druhé straně  kratom či nikotin mají řadu rizik, ale jejich účinek může být výrazně vyšší.

8. Studená voda

Pokud chcete zlepšit regeneraci při sportu, můžete vyzkoušet terapii studenou vodou. Tento biohackingový trend zahrnuje ponoření těla do ledové lázně nebo studené sprchy. Obvykle se provádí po cvičení (ne ihned), aby se urychlila regenerace, zmírnily bolesti svalových kloubů nebo urychlilo hojení po zranění.

Skvělá je ale také studená ranní sprcha na probuzení nebo ponoření do kádě. Pokud pracujete na počítači, tak není lepší pauza, která restartuje vaši mysl za pár sekund, než ponoření do studené vody spojené s protahovacími a dýchacími cviky.

Výzkumy tento biohack podporují a naznačují, že snížení tělesné teploty po cvičení v důsledku ponoření do studené vody snižuje svalovou únavu a zlepšuje regeneraci a relaxaci. Studená voda navíc aktivuje parasympatický nervový systém stimulací bloudivého nervu. Bloudivý nerv je zodpovědný za vše od dýchání až po trávení. Ale pokud jde o nabourání vašeho zdraví, bloudivý nerv hraje hlavní roli ve vaší reakci na stres. 

Pro dosažení nejlepších výsledků se zkuste ponořit až po krk do vody o teplotě 5 až 15 °C na 30 sekund až 4 minuty. Otužování je jako vše individuální. Osobně mám raději o něco teplejší vodu okolo 10 stupňů, jelikož u opravdu studené okolo 3 stupňů často chytám křeče. Někoho naopak voda okolo 10 stupňů vůbec nevyhodí z diskomfortu a neposouvá ho.

Biohackeři se mohou sprchovat studenou vodou, chodit do kryokomory nebo si sami vyrobit ledovou lázeň. Tou nejjednodušší variantou je sprcha, kterou máte všichni. Pokud bydlíte v domě nebo máte dostatečně velkou terasu, tak můžete přistoupit k ochlazovací vaně.

biohacking meditace

 Autorem článku je Patrik Pilous, SEO konzultant a marketingový stratég pro B2B.

Číst článek
Kratom druhy a barvy: Jak se liší účinky?
Kratom druhy a barvy: Jak se liší účinky?

Druhy kratomu se odborně nazývají kmeny a jejich názvy jsou většinou odvozené od místa, kde rostou. Některé druhy dokonce ještě nejsou kompletně prozkoumané.

Kratom, exotická rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, je známá svou rozmanitostí a účinky podle barvy svých listů a žilek na listech. Existují různé druhy kratomu, které se liší nejen místem původu, ale také právě barvou listů i účinkem na člověka. V tomto článku si popíšeme druhy kratomu podle barev.

Každý typ své vlastní charakteristiky. Kratom se dodává v různých barvách a mezi základní druhy kratomu patří:

Jaké druhy a barvy kratomu existují?

V tomto článku si představíme různé druhy a barvy kratomu, jejich vlastnosti, účinky i odlišnosti.

Zelený kratom (Green)

Celý název tohoto druhu je Mitragyna speciosa – Maeng da Green. Při správné dávce pomůže k dobré náladě, lepší pozornosti, soustředění a vytříbení komunikačních dovedností. Zelený kratom vám pomůže ponořit se do specifické činnosti, ale také tlumí bolest. 

Zelený kratom je prostředním typem mezi třemi základními druhy kratomu. Listy se sklízejí ze vzrostlých stromů a suší se v klimatizovaných místnostech, aby se dosáhlo tmavší barvy. Tento typ kratomu je oblíbený pro své povzbuzující účinky a schopnost zmírňovat bolest. Vyhledávají ho sportovci, studenti a lidé s náročným zaměstnáním.

Zelený kratom superhrdina

Bílý kratom (White)

Další z druhů kratomu je Super White Kratom. Postará se o příval pozitivní energie, povzbudí vás tím správným směrem, vylepší soustředění i náladu. Může utlumit obavy a stres a může vás celkově nakopnout. Bílý kratom se užívá například při syndromu vyhoření, protože dodává chuť do práce. A pokud při práci obvykle vypijete několik šálků kávy, bílý kratom vám je snadno nahradí. Pozor, nekombinujte kratom a kávu dohromady.

Bílý Kratom naopak odkazuje na bílou barvu žilek na listech mladých stromů. Po sklizni se listy suší v místnosti bez přístupu světla. Bílý kratom je oblíbený mezi lidmi, kteří se rádi zapojují do společenských aktivit, díky svým povzbuzujícím účinkům je bílý kratom oblíbený mezi širokým spektrem sběratelů.

Bílý kratom superhrdina

Červený kratom (Red)

Mitragyna speciosa – Maeng da Red vás hodí do pohody. Může zlepšit usínání, celkově uvolní svalové napětí a zmírní bolest. Jde o nejpopulárnější druh kratomu ve světě. Díky analgetickým účinkům se jeho nejsilnější extrakty také používají k prevenci abstinenčních příznaků u drogově závislých.

Červený kratom označuje barvu žilek na kratomových listech při sklizni a mezi sběrateli si získává stále větší oblibu. Listy s červeným žilkováním mají odlišné chemické složení, zejména obsahují vyšší množství 7-hydroxymitragyninu. Častými sběrateli červeného kratomu jsou lidé, kteří často bojují se stresovými situacemi, protože červený kratom je známý svými uklidňujícími a relaxačními účinky. Patří mezi přírodní antidepresiva.

Červený kratom superhrdina

Žlutý kratom (Yellow)

Mitragyna speciosa – Maeng Da vám zajistí kompromis mezi zeleným a červeným kratomem. Oceňovaný je pro svou schopnost zlepšovat soustředění a zároveň navozovat pocit úlevy a klidu. Může vám pomoct, když potřebujete vymyslet něco originálního nebo zvládnout věc, kterou dlouho odkládáte. Jeho důležitou vlastností je také podpora libida. Mezi druhy kratomu je tento hůře dostupný.

Žlutý kratom se od tří základních typů liší tím, že barva žilnatiny listů Mitragyna Speciosa není žlutá. Žlutý kratom vzniká fermentací červeného kratomu a jeho následným sušením. Někdy se zaměňuje se zlatým kratomem, ale nejedná se o stejné varianty. Žlutý kratom se vyrábí z červeného kratomu, který po sklizni prochází procesem fermentace. Tento proces trvá 24 hodin, následuje 12hodinové sušení a následné mletí. Žlutý kratom obsahuje vyšší množství flavonoidů a aktivních alkaloidů. Obsah mitragyninu je až o 1,2 % vyšší než u ostatních druhů. Žlutý kratom představuje zajímavou variantu pro sběratele, kteří hledají jedinečné zážitky a vyšší obsah specifických látek.

ŽLUTÝ KRATOM SUPERHRDINA

Černý kratom (Black)

Černý kratom představuje jednu z nových variant kratomu, kterou nelze odvodit pouze z barvy žilek na listech. Černý kratom vzniká pražením červeného kratomu, což mu dodává charakteristickou vůni a barvu. Během pražení vzniká intenzivní aroma, které připomíná vůni čerstvě namleté kávy. Proto je tento druh kratomu oblíbený zejména mezi milovníky kávy, kteří oceňují jeho specifické vlastnosti. Černý kratom představuje novou možnost pro sběratele, kteří hledají různé zážitky a jedinečné vůně.

ČERNÝ kratom superhrdina

Zlatý kratom (Gold)

Gold Kratom vzniká smícháním červeného, zeleného a bílého kratomu ve speciálním poměru, aby se dosáhlo optimální směsi. Tento vyvážený poměr přináší kombinaci vlastností z různých druhů kratomu. Zlatý kratom tak nabízí rozmanitost a patří mezi oblíbené druhy mezi mnoha sběrateli. Je vhodný pro začátečníky a také pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, která barva kratomu jim vyhovuje nejvíce. Zlatý kratom je skvělou volbou pro ty, kteří hledají rozmanitost kratomu a chtějí experimentovat.

zlatý kratom super hrdina

Sloní kratom (elephant)

Další poddruh kratomu, který již není pojmenován po barvě, je známý jako sloní kratom. Tyto kultivary kratomu se pěstují téměř výhradně v severozápadním cípu Sumatry, kde hustý deštný prales vytváří potřebné podmínky pro prosperitu tohoto kultivaru. Poznávacím znakem tohoto kratomu jsou přerostlé obrovské listy, které se svěšují jako sloní uši - odtud tedy název elephant. Stejně jako u Maeng Da se předpokládá, že tento kmen kratomu má o něco vyšší koncentraci alkaloidů, i když velikost porce je stále větším faktorem při předpovídání účinků kratomu.

elephant kratom

Mýty o barvách a druzích kratomu

I když je dobré znát různé kmeny kratomu, rozdíly v zážitku, který vytvářejí, se často přeceňují. Velikost porce - včetně koncentrace alkaloidů, které jsou zodpovědné za většinu účinků kratomu - je pro celkovou kvalitu kratomového zážitku mnohem větším faktorem než kmen. A pak samozřejmě senzitivita a tolerance jedince.

Ano, existuje souvislost mezi kmeny kratomu a profilem alkaloidů, ale pravda je mnohem kluzčí, než si většina lidí připouští. Příliš často zdroje jednoduše uvedou, že v červených kmenech kratomu je více alkaloidu 7-hydroxymitragyninu a v bílých kmenech kratomu více alkaloidu mitragyninu, a nechají to být. Místo toho je zdaleka největším faktorem pro koncentraci alkaloidů stáří stromu kratomu.

Staré stromy, které jsou staré 50 nebo dokonce 100 let, mají obvykle mnohem vyšší koncentrace alkaloidů než mladé stromy kratomu. I když zatím není dostatek starých stromů, které by uspokojily komerční poptávku, kratomové extrakty nabízejí cenově výhodnou možnost vysoce koncentrovaného mitragyninu.

V kratomových listech se navíc nachází více než 40 různých alkaloidů. Vědecká komunita v posledních letech stále identifikuje nové kratomové alkaloidy. Účinky těchto jednotlivých alkaloidů zatím ne zcela chápeme, stejně jako to, jak spolu celé spektrum kratomových alkaloidů vzájemně působí. To by mělo být určité varování pro všechny, kteří chtějí s kratomem experimentovat.

Varování! Všechny obrázky v článku jsou vygenerované na základě vloženého textu článku. Mohou tak obsahovat nerelevantní informace!

Číst článek
Jak si udržet soustředění a efektivitu na home office?
Jak si udržet soustředění a efektivitu na home office?

S příchodem pandemie covidu-19 skončila možnost volby a tam, kde to šlo, se nekompromisně přesedlal home office. Někomu to velmi vyhovovalo a pro někoho byl home office noční můra.

Někteří zajásali, jiní si s hrůzou představovali, jak to asi spolu s partnerem a dvěma dětmi na distanční výuce zvládnou. I když to může být každodenní boj, existuje pět dobrých tipů, jak zvládnout home office a nezbláznit se.  

1. Vyhraďte si doma pracovní místo

Je jasné, že jinak se bude pracovat člověku, který bydlí v páru v třípokojovém bytě, a jinak čtyřčlenné rodině v minibytě. Přesto je důležité oddělit pracovní prostor od toho běžného. Když už nemáte pracovnu, pomoct může nový psací stůl v rohu obýváku nebo ložnice. Jakákoliv vizuální změna totiž mozku nastolí mód „teď se jde pracovat“.

Ideální je místo, které je klidné, dobře osvětlené a má dostatek prostoru pro váš stůl, židli a další potřebné věci. Chcete se také vyhnout rušivým vlivům, jako je hluk, nepořádek nebo členové rodiny. Dokonce vadí i mazlíčci, když jsou příliš dotěrní. Pokud je to možné, vyberte si místnost s dveřmi, které můžete zavřít, když potřebujete soukromí nebo se soustředit. Pokud nemáte volnou místnost, můžete si vytvořit oddělený prostor pro práci pomocí příčky, závěsu nebo regálu.

2. Buďte digitálně společenští

Pracovat na home office neznamená odříznout se od zbytku světa. Myslete na to, že ostatní kolegové jsou na tom stejně. Sdílejte zkušenosti, bavte se i o mimopracovních tématech. Dobrým tipem může být tzv. digitální office, při kterém se na domluvenou hodinu sejde celý tým a společně si vypije kávu, vyřídí e-maily nebo jen probere počasí.

 Soustředění a pozornost při pracovním telefonátu na home office

3. Dopřejte si správný způsob sezení

V kancelářích si všichni lebedíme na ergo židlích a doma nám dřevění zadnice z rozvrzané kuchyňské židle. Naše záda nám bohužel nesprávný posed dřív nebo později oplatí. Dopřejte jim proto i doma zdravé sezení, dostatečné protažení, časté přestávky a pravidelný pohyb. Není lepší využití času mezi cally než krátká procházka nebo běh.

Investujte do ergonomického nábytku a vybavení, které podpoří vaše držení těla, pohodlí a zdraví. Co stojí za to si pořídit mimo dostatečně velkého pracovního stolu a ergonomické židle?

  1. Monitor, který je ve výšce očí, přibližně na délku paže a mírně nakloněný nahoru. Můžete použít stojan na monitor, stojan na notebook nebo hromadu knih, abyste zvedli obrazovku a předešli namáhání krku. Nejlepší poloha pro home office? Žádná. Střídejte je.
  2. Klávesnice a myš, které jsou bezdrátové, ergonomické a pohodlné. Pro přirozenou a uvolněnou polohu rukou a zápěstí můžete použít podložku pod klávesnici, opěrku zápěstí nebo podložku pod myš. Ideálně mějte na střídání vertikální a klasickou myš. Ruka si tak odpočine.
  3. Náhlavní souprava s potlačením šumu, bezdrátová a pohodlná. Pomocí náhlavní soupravy, špuntů do uší nebo sluchátek můžete blokovat okolní hluk a jasně komunikovat s kolegy nebo klienty. To vyřeší i moderní sluchátka s potlačením hluku. Já používám tu nejvyšší řadu od Samsungu.

4. Nastavte si režim

Jak zvládnout home office? Pomůže vám režim. Budík si zkuste nařizovat nadále tak, jako byste vstávali do práce, a tomu přizpůsobte i večerku. Hodně lidí se k počítači dostane třeba až v 11 hodin dopoledne a přitom ráno jen proscrooluje na sociálních sítích. Režim je základ. Pyžamo není váš nový dress code a pokaždé vypnutá kamera při online meetingu také začne dřív nebo později vypadat podezřele. Dobré také je určit si časové bloky, během kterých budete jen pracovat. Vaření, věšení prádla a sociální sítě počkají.

5. Probuďte se životabudičem

A pak nastane chvíle, kdy už nedokážete vymyslet ani kloudnou větu. Na někoho v momentě únavy nebo přepracování platí třetí kafe, na jiného procházka a na dalšího bylinky. Řada bylinných směsí a prášků vám pomůže při dodrženém dávkování probudit mysl a naplno se ponořit do stavu flow. Jiné dokáží navíc odbourat stres a celkově zlepšit duševní i fyzickou pohodu, ze které při práci můžete čerpat. 

6. Pauzy

Pauzy jsou důležité, ovšem nesmíte je trávit na mobilu. Ideální pauzy jsou ty, které zaměstnají váš postřeh a tělo. Jejich délka je maximálně 15 minut a děláte je každých alespoň 90 minut.

7. Nastavení světla

Nastavení osvětlení a teploty světla. Chcete mít dostatek přirozeného světla, ale vyhnout se oslnění a odrazům na obrazovce. Také chcete mít dostatek umělého světla, ale vyhněte se ostrému nebo tlumenému osvětlení, které může způsobit únavu očí nebo bolesti hlavy. Množství přirozeného světla můžete regulovat pomocí závěsů, žaluzií nebo rolet. Můžete také použít lampy, LED světla nebo svíčky, abyste vytvořili teplou a útulnou atmosféru. Kromě toho chcete mít příjemnou teplotu, ale vyhněte se přehřátí nebo mrazu. K regulaci teploty můžete použít ventilátor, topení nebo termostat. Můžete také použít vrstvy, přikrývky nebo pantofle, aby vám bylo teplo nebo chladno.

Číst článek
Jak zvládat stres?
Jak zvládat stres?

Řízení auta, pracovní pohovor, návštěva lékaře, první rande nebo příprava večeře pro deset lidí – co je pro vás nejvíc stresující? Každý to máme jinak, ale jedno máme společné: naše těla reagují dost podobně.

Fyzickou reakci organismu na stres totiž máme všichni zakořeněnou už od předků. Pro ně byl kdysi stres přežít, tedy například utéct před medvědem. Oproti nám se stresovali spíše fyzickými záležitostmi. Naše současné stresory jsou však více psychické.

Jak naše tělo reaguje na stres?

  • Vyplavením hormonu kortizol,
  • pocením,
  • vyšší tepovou frekvencí,
  • bolestí břicha,
  • bolestí hlavy,
  • nejasným myšlením,
  • změnou chování.

Stresem je pro naše tělo vlastně jakákoliv změna, se kterou se musí vyrovnat. Může to být i dovolená, stěhování, Vánoce nebo svatba, tedy událost, která je považovaná spíše za pozitivní, ale nás může stresovat, že něco bude jinak než obvykle.  

Rozdíly mezi typy stresu

Z hlediska zdravotních dopadů je třeba rozlišovat stres dlouhodobý a krátkodobý. Ten krátkodobý může mít přínos. Dokáže vyburcovat k lepšímu výkonu, vyplavit nám adrenalin a dodat dobrý pocit ze zvládnutí situace. Oproti tomu dlouhodobý stres může naše zdraví nenávratně poničit a je pak potřeba ho řešit s odborníky ať už na psychické, nebo fyzické zdraví.

Co nám pomůže zvládat jakýkoliv stres?

Na zvládání stresu a zlepšení výkonu se soustředí obor biohackingu. Pokud si chcete tento koncept přiblížit, tak se podívejte na tento seznam tipů z biohackungu. Co tedy pomůže zvládat stres?

  • Fyzická aktivita = sport, tanec, procházka, sex.
  • Smích, uvolnění se s přáteli.
  • Popovídat si s někým, kdo je v podobné situaci.
  • Hudba. Pro někoho relaxační, pro jiného taneční.
  • Trávit čas se zvířetem, pečovat o něj.
  • Pořádně se vyspat. A to pravidelně.
  • Studená voda. Sprcha či koupel.
  • Masáž, akupunktura, sauna.
  • Meditace či soustředěné protahování.
  • Žvýkání a žvýkačky dokáží skvěle uvolnit stres a zařadit vyšší soustředění
  • Suplementace hořčíku, zinku a dalších minerálů a vitamínů pomáhající zvládat stres.

A jak zvládnout aktuální stresovou situaci?

  • Zhluboka dýchat. 
  • Uvědomit si situaci, ve které se nacházím, a přistupovat k ní racionálně.
  • Mluvit klidně.
  • Protáhnout si tělo.
  • Odreagovat si mysl jinou aktivitou.
  • Klidně od aktivity odejít, když víme, že nemá smysl a jen nás stresuje (lidé se často stresují věcmi, na kterých nezáleží a nebo je nemusí dělat)

Anebo si nalít skleničku vína, hrnek kafe, dát si dort. Každému pomůže něco. Když si dáte dort a máte 150 kilo, tak vás nejspíše brzy doženou výčitky a přivodí vám to nový stres. Stejně tak pozor na kávu. Káva ve vyšším množství naopak stres a těkavost podporuje! Vše musí být smysluplné a někam směřovat. Nesmíte se točit v kruhu.

Suplementace

Pomoct také mohou přírodní adaptogeny čili rostlinné produkty přispívající k vyšší odolnosti organismu proti stresovým situacím. Při správném dávkování dokáží podpořit vaši snahu dokončit pracovní projekt nebo dopsat práci do školy i v momentě, kdy jste ve stresu a ztrácíte jasné myšlení. Suplementaci můžeme dělit na dva druhy adaptogeny a vitamíny:

Adaptogeny

Ashwagandha - je úžasná a doporučovaná v boji proti únavě a stresu. Tato bylina zvyšuje odolnost těla vůči fyzickému a mentálnímu vypětí a nevíc nemá žádné kontroverzní účinky jako kratom.

Kratom - velmi silná látka, která může nabudit i uvolnit zároveň.

Kurkuma - díky svým protizánětlivým vlastnostem kurkuma pomáhá v boji proti stresu a jeho fyzickým projevům.

Minerály a vitamíny

Hořčík (magnesium) - základ a první pomoc. Působí jako přírodní relaxant a pomáhá udržovat nervový systém v klidu. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 300-400 mg. Pokud máte problém se stresem nebo nervovým systémem, tak si můžete nechat předepsat Magnosolv, který není volně prodejný. Osobně mi funguje nejlépe a je dokonce i chutný. Nejlépe se hodí, když si uděláte sklenici s Magnosolvem v poledne.

Omega-3 mastné kyseliny - mají protizánětlivé účinky a jsou klíčové pro mozkovou funkci, což může pomoci snížit symptomy spojené se stresem.

Vitamín B-komplex - skupina vitamínů B, zejména B6, B12 a kyselina listová, podporuje energetický metabolismus a pomáhá tělu zvládat stresové situace.

Číst článek
5 položek celkem