Jak si udržet soustředění na home office?

Ještě do jara 2020 si mnozí z nás mohli práci z domova volit jako občasný benefit. S příchodem pandemie covidu-19 ale skončila možnost volby a tam, kde to šlo, se nekompromisně přesedlalo z kanceláří do obýváků.

Soustředění a pozornost při pracovní schůzce na home office

Někteří zajásali, jiní si s hrůzou představovali, jak to asi spolu s partnerem a dvěma dětmi na distanční výuce zvládnou. I když to může být každodenní boj, existuje pět dobrých tipů, jak zvládnout home office a nezbláznit se.  

1. Vyhraďte si doma pracovní místo

Je jasné, že jinak se bude pracovat člověku, který bydlí v páru v třípokojovém bytě, a jinak čtyřčlenné rodině v minibytě. Přesto je důležité oddělit pracovní prostor od toho běžného. Když už nemáte pracovnu, pomoct může nový psací stůl v rohu obýváku nebo ložnice. Jakákoliv vizuální změna totiž mozku nastolí mód „teď se jde pracovat“.

2. Buďte digitálně společenští

Pracovat na home office neznamená odříznout se od zbytku světa. Myslete na to, že ostatní kolegové jsou na tom stejně. Sdílejte zkušenosti, bavte se i o mimopracovních tématech. Dobrým tipem může být tzv. digitální office, při kterém se na domluvenou hodinu sejde celý tým a společně si vypije kávu, vyřídí e-maily nebo jen probere počasí.

 Soustředění a pozornost při pracovním telefonátu na home office

3. Dopřejte si správný způsob sezení

V kancelářích si všichni lebedíme na ergo židlích a doma nám dřevění zadnice z rozvrzané kuchyňské židle. Naše záda nám bohužel nesprávný posed dřív nebo později oplatí. Dopřejte jim proto i doma zdravé sezení, dostatečné protažení, časté přestávky a pravidelný pohyb. Není lepší využití času mezi cally než krátká procházka nebo běh.

4. Nastavte si režim

Jak zvládnout home office? Pomůže vám režim. Budík si zkuste nařizovat nadále tak, jako byste vstávali do práce, a tomu přizpůsobte i večerku. Pyžamo není váš nový dress code a pokaždé vypnutá kamera při online meetingu také začne dřív nebo později vypadat podezřele. Dobré také je určit si časové bloky, během kterých budete jen pracovat. Vaření, věšení prádla a sociální sítě počkají.

5. Probuďte se životabudičem

A pak nastane chvíle, kdy už nedokážete vymyslet ani kloudnou větu. Na někoho v momentě únavy nebo přepracování platí třetí kafe, na jiného procházka a na dalšího bylinky. Řada bylinných směsí a prášků vám pomůže při dodrženém dávkování probudit mysl a naplno se ponořit do stavu flow. Jiné dokáží navíc odbourat stres a celkově zlepšit duševní i fyzickou pohodu, ze které při práci můžete čerpat.