Kratom a jeho domovina. Odkud pochází a jak se zpracovává?

Na začátku všeho je strom, který byste dost možná mezi ostatními přehlédli. Pro obyvatele Indonésie má však velký význam a patří mezi důležité vývozní artikly. Jedná se o dřevinu zvanou Mitragyna speciosa. Neboli kratom.

Listy stromu Mitragyna Speciosa a prášek kratom

Strom roste v Thajsku, Indonésii, Malajsii nebo třeba ve Vietnamu. Jeho poznávacím znamením je výška dosahující až k 25 metrům a velké listy, které měří až půl metru.

Historie kratomu byla dramatická hlavně v Thajsku. Tamější vláda jej zařadila v roce 1943 na seznam nejtvrdších drogových látek a ve snaze strom zcela vymýtit začalo v Thajsku hromadné kácení případně vypalování. V ostatních zemích k němu naštěstí tak nekompromisní nebyli a postupně se kratom zařadil mezi vyhledávané rostliny po celém světě.

Na kvalitu kratomu má vliv hned několik faktorů:

  • Stáří stromu: Čím je starší, tím více alkaloidů listy obsahují.
  • Místo pěstování: Projeví se, jestli vyrostl na plantáži, nebo volně v přírodě.
  • Doba sběru: Tu nejlepší kvalitu mají listy sbírané při největším slunci.
  • Metoda sběru: Jiný výsledek bude, když se posbírají všechny listy stromu a když jen ty největší.

Zpracování kratomu

Asiaté zpracovávají listy i čerstvé a konkrétní způsob se různí napříč státy, nejčastěji se však suší, aby se z nich později vyrobil známý botanický prášek. Jediná země na světě, která může oficiálně kratom exportovat, je Indonésie, kde se pro mnohé farmáře stal hlavním zdrojem příjmů. Odsud putuje až do Evropy a možná i k vám. 

Listy stromu Mitragyna Speciosa, ze kterých se vyrábí kratom