Thajsko: Vše, co potřebujete vědět + další zajímavosti
V posledních letech velmi oblíbená a celosvětově navštěvovaná země, plná tropických pláží, rozmanité krajiny, bohaté kultury, přepychových měst a lahodné, nezaměnitelné kuchyně – to je Thajsko.
Ve skutečnosti Thajské království, dříve známé jako Siam, představuje cestovní centrum jihovýchodní Asie a často se objevuje na předních příčkách v seznamech míst, které si lidé přejí navštívit. Není se čemu divit, neboť cestování do Thajska je snadné, bezpečné, poměrně levné a díky přátelským místním se budete cítit jako doma. Pokud děláte práci, kdy nemusíte fyzicky být v České republice, tak se do Thajska můžete v pohodě přesunout s počítačem a možná dokonce ušetříte. Koukněte na článek o freelancování v Thajsku, kde jsou popsána určitá specifika a tipy této země.
Přesto existuje několik věcí, které byste měli vědět, když plánujete výlet do Thajska. Kdy a kam přesně vyrazit, co si s sebou zabalit a co je třeba před vycestováním udělat? Na tyto a mnohé další otázky odpoví tento článek.
Thajsko – užitečná fakta před první návštěvou
Tyto osvědčené tipy a doporučení pro objevování zázraků thajského tropického ráje vám jistě přijdou vhod. Bez ohledu na to, zda plánujete jen krátký pobyt nebo v Thajsku chcete strávit několik týdnů až měsíců prozkoumáváním této ohromující země, tato fakta vám předají dostatek potřebných informací.
Kdy navštívit Thajsko?
Do Thajska vyražte ideálně v našem zimním období, tedy cca od listopadu do konce února. V tomto čase zde panuje nejhezčí období, ale pamatujte na to, že taky cestovatelsky nejrušnější a nejdražší.
Thajsko se nachází nedaleko rovníku a má 3 roční období – horké (březen až květen) , chladné (listopad až únor) a deštivé (květen až říjen) . Počasí se ale také liší v závislosti na části země, ve které se právě nacházíte. Čím více na sever pojedete, tím více se ochladí.
Kdy se vyhnout cestě do Thajska?
Chiang Mai a severní části země nenavštěvujte od února do dubna. Probíhá zde období ohňů a kvalita ovzduší je velmi špatná. Také mnoho místních obyvatel v tomto období raději opouští region a odjíždí na dovolenou, aby unikli kouři.
Krabi, Koh Phi Phi, Phuketu, Koh Lantě a dalším ostrovům v Andamanském moři se kvůli silnému dešti vyhněte od května do října.
Na ostrovy v zálivu (Koh Tao, Koh Chang, Phang Nga, Koh Samui) je lepší v říjnu a listopadu necestovat kvůli vydatným srážkám.
Musíte mít vízum?
Ne. Většina západních zemí dostává po příletu do pasu razítko, které jim umožňuje zde zůstat až 30 dní. Pro vstup do Thajska však potřebujete cestovní pas, který je platný minimálně dalších 6 měsíců. V zemi můžete zůstat 30 dní a pokud chcete zůstat déle, tak je nejjednodušší cesta si po 30 dnech odletět nebo odjet na otočku do nějaké sousední země.
Jak je to s očkováním?
Pro vstup do Thajska není vyžadováno žádné očkování.
Doporučuje se ale očkovat proti hepatitidě A+B a vzteklině – není to však pro cestování do této země nutností.
💡 Zdravotní fakt: Obecně platí, že thajské zdravotnictví patří mezi jedno z kvalitnějších, takže kdyby se cokoliv stalo, určitě se vám dostane náležité péče. Při vycestování do jakékoliv cizí země vždy myslete na pojištění! Ceny za ošetření mohou být bez něj pak pěkně vysoké. Určitě se také připravte na zažívací problémy, které postihnou velkou část návštěvníků. V Thajsku není pitná voda z kohoutku, ale vesměs většina drinků, co koupíte na ulici, se z této vody dělá.
Jaká měna se v Thajsku používá a jak je to s placením?
V Thajsku se platí thajským bahtem (výslovnost „bátem“), který se dále dělí na 100 satangů. Bankovky mají hodnotu 1 000, 500, 100, 50, 20 bahtů, mince pak 1, 5 a 10 bahtů a můžete narazit i na 25 a 50 satangů. Zkratka této měny se píše THB.
Kurz se pohybuje okolo: 1 Kč = 1,5 bahtů.
Thajský baht je poměrně stabilní měna. A dobře uděláte, když se s ním naučíte, protože se zde stále vyplatí používat hotovost. Mnoho míst nepřijímá mezinárodní kreditní/debetní karty, a i když ano, mohou vám být účtovány pěkné transakční poplatky.
Platby kartou v Thajsku bez problémů provedete ve větších městech a turistických oblastech. Zaplatit tak můžete například v hotelích a větších obchodech.
V Thajsku jsou zvyklí na smlouvání a proto první cena, kterou dostanete, není nikdy konečná. Snažte se vždy smlouvat, pokud chcete ušetřit. Někteří obchodníci nastřelují až čtyřnásobnou cenu pro turisty.
Bankomaty najdete téměř všude, ovšem většina bank si účtuje provizi cca 200 bahtů za každý výběr, bez ohledu na částku (+ případný poplatek od vaší banky). Pokud tedy vybíráte peníze, udělejte z nich větší částku.
Užitečný tip: Abyste se vyhnuli placení provize z bankomatu, můžete jít do banky a požádat o výběr peněz na přepážce prostřednictvím CASH ADVANCE. Potřebujete cestovní pas a debetní/kreditní kartu. Některé (ale ne všechny) pobočky Bangkok Bank a Kasikornbank tyto služby nabízejí. Stačí se zeptat.
Jaká je thajská kuchyně?
Využijte situace a vydejte se na skvělé kulinářské dobrodružství v gastronomickém ráji Thajska. Thajská kuchyně se považuje za jednu z nejlepších a nejexotičtějších kuchyní na světě.
Pro thajskou kuchyni je typická výrazně pálivá chuť, protože se hojně využívá chilli, takže. Můžete však požádat o nepálivou či méně pálivou variantu. Většina jídel se také dochucuje až u stolu.
V každé restauraci máte k dispozici plno dochucovadel, jako rybí a octovou omáčku, sušené chilli, cukr, nebo dokonce drcené oříšky. Také se často k jídlům dává ještě „zelený“ talíř, který obsahuje bambusové klíčky, bylinky apod.
V Thajsku se nejčastěji setkáte s pokrmy z masa, mořských plodů, zeleniny, nudlí a rýže. Většina jídel však chutná úplně jinak, než jsme zvyklí z Evropy, protože se dochucují jiným kořením.
Nezapomeňte ochutnat i místní koktejly nebo třeba pivo Chang.
Kam se v Thajsku podívat?
Když se řekne Thajsko, pravděpodobně si představíte písečné pláže, palmy, dlouhé lodě a vůbec – rajské ostrovy. Tato země však nabízí mnohem víc, až je opravdu těžké si vybrat.
Sever vás dostane, pokud vás více lákají hory, džungle a atmosféra velkoměsta. Mezi nejlepší místa k návštěvě patří:
- Bangkok: Hlavní město je naprostou samozřejmostí – velké, rušné, ale také trochu únavné. Nudit se tam však určitě nebudete.
- Koh Samet a Koh Chang: Parádní místa pro krásné koupání.
- Krabi: Skvělá kombinace plážového světa a výletů do džungle.
- Chiang Mai: Kulturní centrum země, známé pro své vynikající jídlo a kávu a jako centrum digitálních nomádů.
Jih vás zase ohromí, jestli sníte o koktejlech pod palmou. Nejoblíbenější ostrovy jsou:
- Phuket: největší a nejrušnější.
- Koh Samui: Jógová cvičení, líbánky a večírky za úplňku.
- Ostrovy Phi Phi: Pláže s bílým pískem.
- Koh Tao: Ideální místo pro potápění a šnorchlování.
Objevte skryté drahokamy a ikonické památky, které nabízí úchvatné Thajsko. Teď už znáte všechna užitečná fakta, která byste měli vědět o této zemi před vycestováním. Čeká vás tam mnoho krásného, zajímavého, a tak se domů určitě vrátíte s dalším nezapomenutelným cestovatelským zážitkem.
Možná pro vás bude i zajímavé to, že v tropických lesích Thajska, kde se tamější floře dostává vysoké vlhkosti a slunečního svitu, vyrůstá i kratom. Tato rostlina je pro místní domorodce již od pradávna opředena mnoha mýty a tajemstvími. Místní obyvatelé žvýkali listy, vařili je jako čaj nebo je sušili a drtili na jemný zelený prášek. Někteří díky ní zvládali lépe svoji práci a obohacovala je také mentálně. Jiní se kratomu báli pro jeho sílu a schopnosti.
Pokud máte zájem užívat kratom, nejprve se poraďte s odborníkem. Ten vám pomůže určit, zda je pro vaše zdravotní potřeby tou správnou volbou.