Indonésie: Vše, co potřebujete vědět + další zajímavosti

Indonésie představuje ohromující zemi plnou ostrovů nacházející se v jihovýchodní Asii. Najdete zde plno úžasných pláží, křišťálově čisté vody a nádhernou divokou přírodu. Nechybí ani bohatá kultura a rozmanité památky – tato země má opravdu všechno

Pokud jste nadšenými cestovateli nebo jen toužíte někam vycestovat na exotickou dovolenou, pak Indonésie splní vaše očekávání. Tato fakta byste však měli vědět předtím, než se tam vydáte.

Indonésie – užitečná fakta před první návštěvou

Tyto osvědčené tipy a doporučení pro objevování zázraků indonéského světa vám jistě přijdou vhod. Bez ohledu na to, zda plánujete jen krátký pobyt nebo v Indonésii chcete strávit několik týdnů až měsíců prozkoumáváním této úchvatné země, tato fakta vám předají dostatek potřebných informací.  

Kdy jet do Indonésie?

Nejideálnější čas pro cestování do Indonésie záleží na tom, kam přesně plánujete jet, ale obecně se za nejvhodnější období považuje duben až září, kdy zde probíhá tzv. suchá sezóna. V této době vás potěší nejpříjemnější počasí, s menším množstvím dešťů a nižší vlhkostí. Ovšem díky větší frekvenci cestovatelů musíte také počítat s vyššími cenami za služby i ubytování a samozřejmě se obrňte na davy turistů. 

V období dešťů (říjen až březen) lze cestovat také, ale program musíte více přizpůsobovat v závislosti na počasí – některá místa mohou mít ztížený přístup kvůli záplavám. V tomto případě však raději volte východní ostrovy, které ovlivňují australské monzuny. Určitě však v této variantě nezapomeňte přibalit pláštěnku nebo deštník a dobré nepromokavé oblečení i boty.

indonesie_info_7

Některé části Indonésie, jako například Bali, mohou být turisticky atraktivní po celý rok. A to zejména v období dešťů, kdy váš potěší snížení davů lidí i cen, protože je to mimo sezónu. 

Kdy se vyhnout cestě do Indonésie?

Pokud můžete, vyhněte se cestování po Indonésii během ramadánu. V této době se zde pohybují miliony lidí. Také se během tohoto měsíce přes den nejspíš nenajíte, protože muslimové mohou jíst až po příchodu noci, a tedy přes den bývají obchody i jídelny často zavřené.

Nejspíše ani nenajdete místo na ubytování, protože ubytovací zařízení, zejména ta levnější, bývají plná. A asi se i nikam nedostanete, neboť v těchto dnech jsou vyprodané všechny jízdenky různé dopravní prostředky. Také se připravte na obří zácpy, které během postního měsíce ještě zesílí, takže i kdybyste náhodou jízdenku získali, strávíte na cestě dosti dlouhou dobu.

Musíte mít vízum?

Ano.

Pro vstup turistů do Indonésie si v současnosti můžete vybrat ze 2 víz:

  • Vízum VOA typ B1 po příletu na 30 dní za 35 USD (cca 800 Kč) s možností prodloužení max. o dalších 30 dní.
  • Vízum B211A předem v ČR na 60 dní za 105 USD (cca 2 400 Kč) s možností prodloužení max. o dalších 2× 60 dní.

K vydání víz je nutné mít pas s platností nejméně 6 měsíců od data vstupu do Indonésie. Víza po příletu lze získat na 7 mezinárodních letištích a 8 přístavech, mezi než patří letiště v Jakartě, letiště v Yogyakartě i letiště na Bali.

Jak je to s očkováním?

Pro vstup do Indonésie žádné očkování není nutné

Nicméně se doporučuje nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A a při dlouhodobém pobytu i proti typu B, proti břišnímu tyfu a japonské encefalitidě. 

Jaká měna se v Indonésii používá a jak je to s placením?

V Indonésii se platí indonéskou rupií, její mezinárodní kód je IDR a symbol Rp. Měnové jednotky se pohybují v tisících a milionech rupií, protože hodnota rupie je relativně nízká.

Kurz se pohybuje okolo: 1 Kč = 678 IDR.

V mnoha menších městech, zdejších obchodech, trzích nebo v odlehlých oblastech hotovost stále patří mezi nejběžnější formu placení. Vždy byste však měli mít u sebe nějaké menší bankovky, protože by mohl nastat problém s vrácením vyšších částek.

Platby kartou v Indonésii bez problémů provedete ve větších městech a turistických oblastech. Zaplatit tak můžete například v hotelích a větších obchodech, kde se běžně přijímají kreditní a debetní karty (Visa, Mastercard). Avšak poplatky za transakce mohou být vyšší a ne vždy jsou všechny karty akceptovány. Raději si u své banky ověřte, zda je vaše karta vhodná pro použití v Indonésii.

Visa nebo Mastercard?

Bankomatů najdete poměrně hodně, ale VISU bere asi jen polovina z nich. Přednost tu má Mastercard. Také pamatujte, že v odlehlejších částech Indonésie nemusí být bankomaty vždy k dispozici.

Dejte také pozor na opakované výběry z bankomatu, neboť při nich se vám může karta zablokovat, protože banka to vyhodnotí jako podezřelý výběr v podezřelé zemi. Před odjezdem proto zajděte do své banky a nechte si tuto službu po dobu pobytu zrušit. Případné odblokování provedete telefonátem do Čech, což vám docela stáhne konto.

Jaká je indonéská kuchyně?

Využijte situace a nejezte jen v „západních“ restauracích, to by byla obrovská škoda! Indonéská kuchyně obsahuje mnoho zajímavých pokrmů. Ochutnávejte pouliční speciality a budete překvapeni, co všechno objevíte. Jen raději příliš neřešte, v jakém prostředí se jídlo připravuje, to byste se pak asi moc nenajedli. 

Indonésie představuje ráj warungů a nejrůznějších stánků s jídlem, což je pro cestovatele určitě výhodou. Téměř všude najdete nějaké jídlo za pár korun. 

Každý region má své specifické pokrmy a chutě, ale obecně se dá říct, že jídla mají často pikantní chuť, jsou bohatá na koření a založená na rýži, nudlích, rybách a masu. Setkat se také můžete s různými druhy polévek, k nimž si Indonésan samozřejmě objedná rýži. 

Kam se v Indonésii podívat?

Indonésie je obrovská s tisíci ostrovy, takže nabízí nespočet krásných míst k návštěvě. Tato patří mezi ty nejznámější a nejoblíbenější destinace:

Bali

Ostrov Bali značí jednu z nejznámějších turistických destinací v Indonésii a celé jihovýchodní Asii. Bali je proslulé svou krásnou přírodou, bohatou kulturou a atmosférou. Obklopují ho nádherné pláže, úchvatná ubytovací zařízení a oplývá dokonalou atmosfétou tradičních tanců, hudby a umění. Místní lidé vyznávají hinduismus a každý den provádějí různé náboženské obřady a ceremonie. Bali je také známé svými chrámy, z nichž některé sčítají již nespočet let a mají krásnou architekturu.

Jakarta

Metropole Indonésie ležící na ostrově Java, které nabízí nezapomenutelné zážitky všem turistům. Rušné ulice plné bohaté historie, nádherných památek vás jistě ohromí. Nechte se okouzlit místní kulturou a kulinářskými specialitami. Nechybí ani krásné pláže pro relax u vody.

Bangka

Ostrovy Bangka, které se nacházejí v blízkosti Jávského moře, nabízí úchvatné pláže, kde si užijete dokonalý relax nebo i různé vodní aktivity. Kromě přírodních divů se můžete také naučit více o historii země návštěvou místních památek.

Yogyakarta

Velice poutavé indonéské město s bohatou historií a kulturou. Yogyakarta je proslulá jako umělecké a vzdělávací centrum země s možností poznat tradiční batikové dílny nebo se věnovat vlastní tvorbě. Její nádherné památky, z nichž některé se řadí i na seznam UNESCO, ohromí všechny milovníky historie. Fanoušci tradiční hudby zde mohou navštívit místní koncerty.

Sumatra

Tento zelený ostrov je proslulý neuvěřitelnou divočinou, na kterou určitě nezapomenete. Najdete zde největší jezero v sopečném kráteru na světě, jezero Toba a nejvyšší sopku v Indonésii, Kerinci. Mimo jiné si zde užijete písečné pláže, ideální na šnorchlování, pozorování krásných korálových útesů, přátelské lidi, chutné jídlo, slunečné dny a uvolněnou atmosféru

Indonésie nabízí nepřeberné množství zážitků, od relaxu na plážích přes horskou turistiku až po poznávání místní kultury či kuchyni. Teď už znáte všechna užitečná fakta, která byste měli vědět o této zemi před vycestováním. Čeká vás tam mnoho krásného, zajímavého, a tak se domů určitě vrátíte s dalším obohacením z vašich cest po světě.

muze-se-ze-me-stat-kratomovy-zavislak1

Možná pro vás bude i zajímavé to, že v tropických lesích Indonésie, kde se tamější floře dostává vysoké vlhkosti a slunečního svitu, vyrůstá i kratom. Tato rostlina je pro místní domorodce již od pradávna opředena mnoha mýty a tajemstvími. Místní obyvatelé žvýkali listy, vařili je jako čaj nebo je sušili a drtili na jemný zelený prášek. Někteří díky ní zvládali lépe svoji práci a obohacovala je také mentálně. Jiní se kratomu báli pro jeho sílu a schopnosti. Indonésie patří společně s Thajskem k nejtradičnějším a největším producentům kratomu na světě. Mezi další producenty patří z regionu Jihovýchodní Asie Malajsie, Filipíny a Vietnam.

Pokud máte zájem užívat kratom, nejprve se poraďte s odborníkem. Ten vám pomůže určit, zda je pro vaše zdravotní potřeby tou správnou volbou.